Kurumsal
Hekim Çalışma Takvimi
Personel Dilek, İstek Formu
Sağlıklı Yaşam
Hasta ve Hasta Yakını Dilek Formu
Hastanemiz Tanıtım Broşürleri
Anlaşmalı Kurumlar
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
Takvim
Hava Durumu
TRABZON
 » 
DOMUZ GRİBİ

Domuz Gribi

 

Domuzlarda influenza A (H1N1) virüsü virüsünün ortaya çıkardığı grip hastalığıdır. Bu salgınlar domuzlarda sık sık ve belirli periyotlarda görülür. Normalde insanlarda domuz gribi sık görülen bir durum değildir. Fakat insanlarında son zamanlarda domuz gribine yakalandığı rapor edilmiştir. Burada en önemli husus hastalığın geçmişte insandan insana yayılmadığını bilmemize rağmen şimdi yapılan çalışmalar insandan insana yayıldığını hatta iki insan arasındaki bu geçişin artık 3. 4. veya daha fazla kişiye geçtiğinin artık bilinmesidir.

BU HASTALIK BULAŞICIMIDIR?

Bu hastalık bulaşıcıdır. Artık insandan insana geçmektedir. Ancak bu geçişin zor mu kolay mı olduğu ve nasıl kolayca diğer bir insana yayıldığı konusunda henüz yeterli çalışma bulunmamaktadır. Ancak bu konuda çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülmektedir.

DOMUZ GRİBİNİN BELİRTİLERİ:

·         Genel Olarak görülen belirtiler

Ateş (38 derece ve üzeri)

Öksürük

Boğaz Ağrısı

Vücutta yaygın ağrı ve kırgınlık

Baş ağrısı

Halsizlik

·         Nadir belirtiler

Boğaz ağrısı

İştah azalması

Bulantı

Kusma

İshal

DOMUZ GRİBİ NASIL BULAŞIR?

Damlacık enfeksiyonu denilen yol ile hapşıran öksüren kişilerden hasta olmayan kişilere bulaşır. Eğer sağlam kişi hasta kişisinin enfekte olan salgısına dokunur ve elini ağzına burnuna değdirir ise o kişiye de bulaşır. Burada en önemli bulaşma yollarından biride tokalaşmadır.

DOMUZ GRİBİNİN KULUÇKA SÜRESİ NE KADAR?

Bu hastalığın kuluçka süresi 1-4 gün dür. Ortalama süre ise 2 gündür. (1)

1-From the Centers for Disease Control and Prevention (CDC):
"The typical incubation period for influenza is 1--4 days (average: 2 days). Adults,
http://www.cdc.gov,2,Mayıs 2009

HASTALIK KAÇ GÜN SÜRER?

Hastalık yaklaşık 1 hafta devam etmektedir. Vücut direnci iyi olan hastalar bu sürenin sonunda iyileştiği belirtilmektedir. Ancak ağır geçiren ve komplikasyon olanlarda bu süre elbette uzayacaktır.

PEKİ, BU HASTALIĞA YAKALANANLAR NE ZAMANA KADAR HASTALIĞI BULAŞTIRIR?

Hastalık belirtilerinin başlamasından bir gün öncesi ve hastalık başladıktan sonta en az 7 gün boyunca bu hastalık hasta kişilerce bulaştırılabilir. Hatta bu süre 7 günden fazda olabilir. Örneğin 10 gün gibi…

DOMUZ ETİ YENMESİ İSE HASTALIK BULAŞIR MI?

HAYIR. . WHO’ ya (Dünya Sağlık Örgütü) göre domuz yiyerek virüs kapma olasılığı bulunmuyor.

DOMUZ GRİBİ EN ÇOK HANGİ YAŞ GRUBUNDA ETKİLİ OLMAKTA?

Yaygın grip tipleri, genelde yaşı ilerlemiş insanları hedef alırken domuz gribinde ölümcül seyreden vakalar ise daha çok 25-45 yaş arasındakilerde görülüyor.

DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?

EN önemli tedbir sık sık ellerin yıkanmasıdır. (Bol sıcak su ve sabunla en az 20 saniye)

Genel vücut direncinizin yüksek olması yakalanma olasılığınızı azaltacaktır. Yani iyi uyku, iyi beslenme, spor yapma, yerinde bol sıvı ve vitamin alımı ve stressiz bir yaşam tarzı yakalanma riskini azaltacaktır.

Ayrıca mümkün olduğu kadar kontamine yani bu virüsün bulaştığı yüzeylere dokunmamak yakalanma riskini azaltacaktır.

Hasta kişilerle temastan uzak durmak yakalanma riskini azaltacaktır. Örneğin öpüşmek, tokalaşmak, ya da hasta kişinin hapşırma ve öksürme alanına çok yakın durmak yakalanma riskini artıracaktır.

DOMUZ GRİBİNİN İLAÇLA TEDAVİSİ VAR MI?

EVET, Antiviral denilen virüs ilaçları bu hastalığın tedavisinde ve yakalanma riski olan durumlarda ön korunma sağlama amacı ile kullanılmaktadır. Bunlar

·         oseltamivir

·         zanamivir

Maddesi içeren ilaçlardır.

Bu ilaçlar belirtiler başladığı andan itibaren ilk iki gün içinde başlandığında en iyi sonuçları verir.

DOMUZ GRİBİNE YAKALANANLAR KAÇ GÜN BOYUNCA HASTALIĞI YAYAR?

Özelikle domuz gribi hastalığın başlangıcından itibaren 7 gün süre ile bulaşıcıdır. Burada süre uzayabilir. Ayrıca bebek ve çocuklar daha uzun bulaştırıcılık niteliğine sahiptir. (7 gün ve daha fazla…)

BULAŞICI YÜZEYLERE DOKUNMAYIN DEDİNİZ, PEKİ EN BULAŞICI YÜZEYLER NERESİDİR?

Hasta olan bir kişinin dokunduğu hapşırdığı veya öksürdüğü yerlerde yerleşen virüs mikroplarına dokunduğunuzda ve elinizi ağız burun gibi organlarınıza değdirdiğinizde domuz gribine yakalanma riskiniz olmaktadır. Burada göz sıvılarından da geçebildiği bilinmektedir. Yani gözüne dokunan hasta bir kişi ile toklaştığınızda ya da hasta bir kişi gözüne dokunduktan sonra bir masaya temas etti. Sizde geldiniz ve bu masaya dokundunuz. Daha sonra elinizi yıkamadan kendi ağız ve burnunuza dokunduğunuzda hastalığa yakalanabilmektesiniz. Tabi sadece göz değil ağız ve burun sıvılarını da bu örneğin içersinde yer almaktadır.

DOMUZ GRİBİNE YAKALANAN BİR KİŞİ HERHANGİ BİR DIŞ YÜZEYE DOKUNDU? PEKİ, NEKADAR SÜRE BU YÜZEYDE MİKROP AKTİF OLARAK YAŞAR?

Bazı virüs ve bakterilerin dış yüzeylerde 2 saat ve hatta daha fazla yaşadığı bilinmektedir. Yani hasta bir kişi masaya dokunduktan sonra 2 saat boyunca hatta bazen daha fazla virüs aktif olarak yaşamakta ve size bulaşabilmektedir. Bu sebeple dış ortamlara temas ettiyseniz ağız ve burnunuza elinizi dokundurmayın ve sık sık ellerinizi yıkayınız…

BU HASTALIKTAN KORUYAN BİR AŞI VAR MI?

EVET ... SEVİNDİRİCİ BİR DURUM.. Bundan bir kaç ay önce aşının olmadığını yazdığımız bu makalede artık aşının olduğunu söylemeliyiz.


RİSK GRUBUNDA KİMLER VAR VE KİMLER AŞI OLABİLİR ?

1. Kronik hastalığı olanlar (diyabet, astım, kronik kalp hastalığı, Böbrek hastalığı, vücut savunma sisteminde yetersizliğe sebep olan immun sistem hastalıkları gibi ...)
2. 6-24 yaş arasındaki yetişkinler (Sağlık Bakanlığı üst yaş sınırını yukarı doğru çekmeyi planlamaktadır.)
3. Gebeler
Kaynak: 1-Sağlık Bakanlığı

AŞININ YAN ETKİSİ VAR MI ?

Her aşıda olabilecek yan etkiler vardır. Tüm önemli ve otoriter kuruluşlar aşının güvenilirliğini onaylaşmıştır. Ancak yinede hekiminizle konuşmanız gereklidir.
DİKKAT DİKKAT  !!! YUMURTA ALERJİNİZ VAR İSE DOMUZ GRİBİ AŞINI YAPTIRMAYINIZ !!!
Kaynak: 1-Sağlık Bakanlığı

Dünya Sağlık Örgütü Çinde 39 000  kişiye yapılan aşıda kas krampları ve baş ağrısı gibi hafif belirtilerin görüldüğünü söylemiştir.
Kaynak: 1-http://www.msnbc.msn.com/id/33190473/ns/health-cold_and_flu/ , updated 10:46 a.m. ET Oct. 6, 2009

DOMUZ GRİBİ AŞISINDA ADJUVAN NEDİR ?

SQUALANE denilen madde aşının yanıtını artırmak için  domuz gribi aşına eklenmiştir. 1997 yılından beri bir grip aşısı içerisinde kullanılmaktadır. Otoritelerce onaylanmıştır.

GEBELERE ADJUVANLI AŞIMI YAPILABİLİR Mİ ?

Dünya Sağlık Örgütü yapılabileceğini söylemiştir. Ancak ülkemizde buna Sağlık Bakanlığı verecektir. Bir milyon adjuvansız aşı getirtileceği bilinmektedir. Buradan da ülkemiz bilim adamlarının ve Sağlık Bakanlığımızın hassas oldukları gözlenmektedir. Yinede karar vermeden önce hekiminizle mutlaka ön görüşme yapmanız gerekmektedir. En iyi kararı hekiminiz verecektir.

PEKİ, DOMUZ GRİBİ İÇİN DOMUZLARA UYGULANAN BİR AŞI VAR MI?

Evet, domuzlara uygulanan bir aşı var. Ancak bunun insanlara uygulanması mümkün değil. İnsanlara uygulanması planlanan aşı için çalışmalar son hızda devam etmektedir.

DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMA VE YAYILMA YÖNTEMLERİ

 • Hapşırırken ağız ve burnunuzu kağıt mendil ile kapatınız. Burnunuzu ve ağzınızı sildiğiniz mendili mutlaka ortada bırakmayınız ve kapalı çöp kutusuna atınız.
 • Ellerinizi sık aralıklarla yıkayınız. Yıkama işlemini su ve sabunla yapınız. Ayrıca alkol içeren el temizleyicileri kullanabilirsiniz.
 • Ellerinizi burun, ağız ve gözünüze değirdirmeyiniz.
 • Hasta ve gripli kişilerden uzak durunuz.
 • Grip veya soğuk algınlığı geçirdiğinizde doktorunuzla iletişime geçiniz. Diğer insanlara yaymamak için evde kalmaya gayret ediniz.

PEKİ, ELİMİ NE ZAMAN YIKAMALIYIM?

 • Dışarıdan içeri gelir gelmez elinizi yıkayınız. (Kirli yüzeylere el sürdüğünüzde…)
 • Mendiliniz yok ise elinizi kapatarak hapşırınız. Ve akabinde ellerinizi hemen yıkayınız.
 • Mümkün olduğu kadar tokalaşmamaya gayret ediniz. Yahut tokalaştıktan hemen sonra elinizi ağız, burun ve gözünüze değdirmeden hemen yıkayınız.

ELİMİ NASIL VE NE KADAR SÜRE YIKAMALIYIM?

En az 20 saniye olmak üzere eliniz bol sıcak su ve sabun ile yıkayınız.

ELİMİ YIKAYACAK BİR YER VEYA TEMİZ BİR YER BULMAZSAM NE YAPABİLİRİM?

Elleriniz alkol içeren dezenfektanlarla silebilirsiniz. Jel bazlı olanlarla ellerinizi dezenfekte ederek kurumasını bekleyiniz. Buradan hareketle yanınızda alkol içeren antiseptik solüsyonlar taşımak işinizi kolaylaştıracaktır. Jel bazlı antiseptikler kuruyana kadar ellerinizi birbirine sürterek temizleme işlemine devam ediniz.

HASTALIĞIN GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKELERE SEYAHAT EDECEĞİM. NELER YAPMAM GEREKİR?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanmış seyahat kısıtlaması yoktur. Mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunulmaması, bulaşma riskini azaltacaktır. Solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklar için olduğu gibi başta sabunla el yıkama gibi kişisel hijyen önlemlerini uygulamak son derece önemlidir. Gidilen ülkelerin yerel otoritelerinin öngördüğü tedbirlere uyulması ve gerektiği durumlarda basit cerrahi maske kullanılması hastalığın bulaş riskini azaltacaktır. Ayrıca grip belirtileri görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. (1)

Kaynak: 1-Sağlık Bakanlığı

HASTALIĞIN GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKELERE SEYAHAT ETTİM. NE YAPMAM GEREKİR?

Hastalık şu ana kadar Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İspanya’da görülmüştür.

Son 2 hafta içinde hastalığın görüldüğü ülkelere ziyarette bulunmuşsanız ve başta 38 º C’den yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vücutta ağrı, yorgunluk/ kırgınlık, baş ağrısı, üşüme, kusma ve ishal gibi grip benzeri belirtileriniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Böyle belirtiler sadece grip yada domuz gribi hastalıkları sonucu ortaya çıkmaz. Zatürree, nezle, bronşit gibi başka birçok solunum yoluyla bulaşan hastalık da benzer belirtiler gösterebilir. Bu durumların ayırt edilebilmesi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir (1)

Kaynak 1- Sağlık Bakanlığı

 

ULUSLAR ARASI SEYAHATE ÇIKMAYI PLANLIYORUM, HASTALIKTAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALIYIM?

Halen Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, seyahatin yada ticaretin kısıtlanması gerekmediğini bildirmektedirler. Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması gerekmektedir.

Zorunlu haller dışında salgının yaşandığı bölgelere olan seyahatler ertelenmelidir.

En etkili önlem el yıkamadır. Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnunuzu tek kullanımlık mendil ile kapatın ve mendili atın. Özellikle hapşırma yada öksürme sonrasında ellerinizi su ve sabunla yıkayın. Alkol bazlı el dezenfektanları kullanılabilir. Hastalığın başlıca insandan insana, hapşırma, öksürme gibi yollarla bulaştığı düşünüldüğünden hasta kişilerle temastan kaçınmak uygun bir korunma yöntemidir. Kirli ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmak buradaki virüslerin elleriniz yoluyla yayılmasına neden olabilir. Bol sıvı gıda tüketin, iyi beslenin, dinlenmeye dikkat edin. (1)

Kaynak 1- Sağlık Bakanlığı

YETİŞKİNLERDE GRİBAL ENFEKSİYON ACİLLERİ

Gribal enfeksiyon ve-veya üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğinizde özelikle bu günlerde hemen hekiminize başvurunuz. Tedaviniz devam ederken aşağıdaki durumlarla karşılaştığınızda da hemen hekiminize ve-veya acil birimi olan bir hastaneye başvurunuz;

 • Nefes alma güçlüğü ve sık sık nefes alma durumu
 • Göğüs ve karın ağrısı var ise
 • Ani gelişen baş dönmeleri gribinize eşlik ediyorsa
 • Şiddetli ve devam eden bulantı ve kusma gribinize veya üst solunum yolu enfeksiyonunuza eşlik ediyor ise
 • Bilinç kaybı gribinize veya üst solunum yolu enfeksiyonunuza eşlik ediyor ise

!!! HEMEN BİR ACİLE VE VEYA HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ

ÇOCUKLARDA GRİBAL ENFEKSİYON ACİLLERİ

Çocuğunuz Gribal enfeksiyon ve-veya üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğinde özelikle bu günlerde hemen hekiminize başvurunuz. Çocuğunuzun tedavisi devam ederken aşağıdaki durumlarla karşılaştığınızda da hemen hekiminize ve-veya acil birimi olan bir hastaneye başvurunuz;

 

 • Çocuğunuz hızlı nefes alıyor ve solunum sıkıntısı çekiyorsa
 • Siyanoze yani mor-mavimsi cilt rengi grip veya üst solunum yolu enfeksiyonuna eşlik ediyorsa
 • Çocuğunuz yeteri kadar sıvı almıyorsa
 • Sürekli uykuya meyilli ve uyandırmaya çalıştığınızda uyanmıyor ve uyumaya devam ediyor veya devam etmek istiyor ise ya da siz uyandırmaya çalıştığınızda yetersiz yanıtlar alıyorsanız
 • Çocuğunuz grip veya üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirken gereğinden fazla ajite veya irrite sinirli ve huysuzluk hali gösteriyorsa
 • Soğuk algınlığı belirtileri geçmesine rağmen düşmeyen bir ateş ve şiddetli öksürük varsa

!!! HEMEN BİR ACİLE VE VEYA HEKİMİNİZE BAŞVURUNUZ

BU VİRÜS DAHA ÖNCE VARMIYDI YOKSA İDDALARA GÖRE YENİMİ ÇIKTI?

EVET, söylenenlerin aksine bu virüs 1976 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde 4 askerin ölümüne sebep olmuştur.

Yine Amerika Birleşik Devletlerinde 1988 yılında hamile bir bayan domuzlarla ilgili bir fuarı hasta olmadan 4 gün önce ziyaret etmiş ve domuz gribine yakalanmıştır. 8 gün sonra hasta vefat etmiştir.(1)

1-(http://www.cdc.gov/h1n1flu/antiviral.htm, 2-Mayıs-2009)

AMANTADİN VE RİMANTADİN DOMUZ GRİBİ TEDAVİSİNDE İŞE YARAR MI ?

Amantadin ve Rimantadin nin Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika'daki domuz gribi vakalarında dirençten dolayı kullanılmadığı bildirmektedir. Bu bilgi Amerikan CDC kontrol merkezinden kaynak alınarak iletilmiştir.(1)

 

1“The swine influenza A (H1N1) viruses that have been detected in humans in the United States and Mexico are resistant to amantadine and rimantadine so these drugs will not work against these swine influenza viruses.” (http://www.cdc.gov/h1n1flu/antiviral.htm, 2-Mayıs-2009)

TEDAVİDE KULLANILAN İLAÇLARIN EN ETKİLİ OLDUĞU DÖNEM NE ZAMANDIR?

Hastalık belirtilerin başlamasından sonraki ilk 2 gün yani 48 saat bu hastalığın tedavisinde en ideal zaman olarak bildirilmektedir. Daha sonrada yani 48 saati geçen vakalarda hastanede yatan hastalarda kullanılmaktadır.

PEKİ, HASTALIK TAŞIYAN BİR KİŞİYE TEMAS EDİLDİĞİNDE ANTİ VİRAL İLAÇLAR KORUMA AMAÇLI BAŞLANIR MI ? NE ORANDA KORYUCU OLUR?

Bu hastalığı taşıyan ve-veya bu hastalığın sık görüldüğü ülkelerden gelen biri ( Örneğin Mexico City, New York…) ile temas olduğunda bu ilaç koruyucu amaçla kullanılabilir ve ortalama % 80 oranında da koruyuculuk sağladığı bildirilmektedir.

BU HASTALIK ŞÜPHESİ OLDUĞUNDA NASIL TESTLER YAPILIR?

Bu hastalığa yakalanma şüphesi olduğunda hekiminiz burun akıntınızdan ucu pamuklu bir çubukla numune alır ve bir tüpe koyarak teste yollar. Sonuca göre ileri tetkik ve testler istenebilir.

BU HASTALIK ŞÜPHESİ OLANLAR NASIL TEDAVİ EDİLMEKTEDİR?

Bu hastalık şüphesi olan kişiler mutlaka hastanelerin ayrılmış özel bölümlerine yatırılarak tedavi edilmektedir. Testlerle hastalık teyit edilir. Ve anti-viral tedavi doktorunuzun klinik ve test sonucu bulgularına göre başlayabilmektedir.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ BU HASTALIĞI NASIL TANIIMLAMAKTA ?

Aşağıdaki tablo ve açıklama T.C. Sağlık Bakanlığı Web Sitesinden 2 Mayıs 2009 tarihinden alınmıştır…

(Pandemi :Salgın bir hastalığın kıta düzeyinde çok geniş bir alana yayılmasına verilen isimdir)

(DSÖ: Dünya Sağlık Örgütü)

 

Dünya Sağlık Örgütü Tanımlamasına Göre Pandemi Evreleri

 

Evre 1

Hayvanlar arasında dolaşan virüsün insanlarda enfeksiyona neden olduğuna dair bir bildirim yoktur.

Evre 2

Evcil veya vahşi hayvanlar arasında dolaşan bir hayvan influenza virüsünün insanlarda enfeksiyona neden olduğu bilinmekte ve böylece potansiyel pandemi tehditi olduğu düşünülmektedir.

Evre 3

Bir hayvan veya insan-hayvan değişmiş influenza virüsü, insanlar arasında sporadik vakalar veya küçük hastalık kümelerine neden olmuştur ama toplumsal salgınlara yol açacak derecede insandan insana geçişle sonuçlanmamıştır.

Evre 4

Toplumsal düzeyde salgına neden olabilecek bir hayvan veya insan-hayvan değişmiş influenza virüsünün insandan insana bulaştığı onaylanmıştır.

Evre 5

Virüs, bir DSÖ bölgesindeki en az iki ülkede toplumsal düzeyde salgına neden olmuştur.

Evre 6

Virüs, Evre 5’te tanımlanan kriterlere ilaveten farklı bir DSÖ bölgesinde de en az bir ülkede toplumsal düzeyde salgına neden olmuştur.

Pik sonrası dönem

Yeterli sürveyansı olan birçok ülkede pandemik influenza düzeyleri pik seviyesinin altına inmiştir.

Olası yeni dalga

Yeterli sürveyansı olan birçok ülkede pandemik influenza aktiflik düzeyi tekrar artmaktadır.

Pandemi sonrası dönem

Yeterli sürveyansı olan birçok ülkede influenza aktiflik düzeyi gribal influenzada görülen düzeye tekrar dönmüştür.


İnfluenza virüsü doğada sürekli hayvanlar arasında, özellikle kuşlar arasında dolaşır. Bazı virüsler teorik olarak pandemik virüs haline gelebilmesine rağmen Evre 1’de hayvanlar arasında dolaşan virüsün insanlarda enfeksiyona neden olduğuna dair bir bildirim yoktur.

Evre 2’de evcil veya vahşi hayvanlar arasında dolaşan bir hayvan influenza virüsünün insanlarda enfeksiyona neden olduğu bilinmekte ve böylece potansiyel pandemi tehditi olduğu düşünülmektedir.

Evre 3’te bir hayvan veya insan-hayvan değişmiş influenza virüsü, insanlar arasında sporadik vakalar veya küçük hastalık kümelerine neden olmuştur ama toplumsal salgınlara yol açacak derecede insandan insana geçişle sonuçlanmamıştır. İnsandan insana sınırlı geçiş bazı şartlar altında, örneğin enfekte bir kişi ile korunmadan bakım hizmeti veren kişi arasında yakın temas olduğu zaman, olabilir. Ancak bazı kısıtlı şartlar altında sınırlı bulaşma, virüsün bir pandemiye neden olması için gerekli olan insandan insana geçebilecek düzeye ulaştığını göstermez.

Evre 4, Toplumsal düzeyde salgına neden olabilecek bir hayvan veya insan-hayvan değişmiş influenza virüsünün insandan insana bulaştığının onaylanması ile nitelendirilir. Bir toplumda salgın hastalığı neden olabilme kapasitesi, pandemi riskinde önemli bir değişime işaret eder. Her ülke acil bir olaydan şüphelenir veya doğrularsa DSÖ ile istişare eder. Böylece durum birlikte değerlendirilir ve hızlı bir pandemik müdahale operasyonunun uygulanması garanti edilirse etkilenen ülke tarafından bir karar alınır. Evre 4 pandemi riskinde önemli bir artışa işaret eder ama bir pandemi ile sonuçlanacağı anlamına da gelmez.

Evre 5, bir DSÖ bölgesindeki en az iki ülkede virüsün insandan insana yayılması ile karakterizedir. Çoğu ülke bu aşamada etkilenmezken evre 5’in açıklanması pandeminin yakın olduğunun ve organizasyon, iletişim ve planlanan önlemlerin uygulanmasını tamamlamak gerektiğinin güçlü bir işaretidir.

Evre 6, pandemik evre, evre 5’te tanımlanan kriterlere ilaveten farklı bir DSÖ bölgesinde en az bir ülkede toplumsal düzeyde salgınla karakterizedir. Bu evrenin tayini bir global pandeminin başlamakta olduğuna işaret edecektir.

DOMUZ GRİBİ YAYILMA HARİTALARI:

Aşağıdaki web siteleri bu hastalığın yaygınlık haritasını göstermektedir.

 

 • Aşağıdaki haritada bu hastalığın nasıl yayıldığını ve hareket ettiğini görebilirsiniz.Haritada bulunan numaralara kliklediğinizde vaka ayrıntılarını ve hikayelerini görebilirsiniz.

HARİTAYI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ »»

 • GoogleMap a hazırlanmış domuz gribi haritaları. Vakaların üzerine tıklayarak öğrenebilirsiniz

HARİTA 1 GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ »»

HARİTA 2 GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ »»

 

 • Domuz Gribi Sıcaklık Haritası: Değişik kaynaklardan süzerek hazırlanan sıcaklık haritası. Buradaki sıcaklık hava sıcaklığı değil yaygınlık sıcaklığı anlamında kullanılmıştır.

 

Online Randevu Sistemi

Laboratuar Sonuçları
Hekim Seçme Hakkı
Aile Hekimim Kim?
E-Nabız
Organ
Bilgi Edinme
Online Randevu Sistemi

 


T.K.H.K Duyuruları

SÜRMENE DEVLET HASTANESİ
Adres : Soğuksu mah. Sürmene /TRABZON | Tel :  0462-746 14 22-23 | Fax : 0462-746 14 29 | Email: trabzondhs9@saglik.gov.tr