Kurumsal
Hekim Çalışma Takvimi
Personel Dilek, İstek Formu
Sağlıklı Yaşam
Hasta ve Hasta Yakını Dilek Formu
Hastanemiz Tanıtım Broşürleri
Anlaşmalı Kurumlar
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
Takvim
Hava Durumu
TRABZON
HAVANI KORU


 

 

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'ın Mesajı :

 Dumansız Hava Sahası politikalarımızı başlattığımız günden bu yana iki yılı aşkın bir süre geçti. Bu süreçte çok yol kat ettik ve ülkemiz, başarımızın en önemli göstergesi olan % 100 Dumansız Hava Sahası haline geldi.
 
Dünya Sağlık Örgütü, artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının sağlık etkilerini ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikaların altını çizmek amacıyla her yıl 31 Mayıs gününü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlamaktadır.

DSÖ, bu seneki Dünya Tütünsüz Gününde “Tütün Endüstrisinin Hedefi: Kadın” temasıyla tütün ürünlerinin kadınlara yönelik pazarlama taktiklerine ve sigaranın kadınlar ve genç kızlar üzerindeki zararlı etkilerine özellikle dikkat çekmektedir.

Kadınlar arasındaki tütün salgınını kontrol altına almak, kapsamlı tütün kontrol stratejilerinin önemli bir parçasıdır. Kadınlar, dünyada sigara içen bir milyar kişinin yaklaşık  beşte birini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, tütün kullanım yaygınlığı özellikle gelişmekte olan ülkelerde kadınlar arasında her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle yeni müşterilere ihtiyaç duyan tütün endüstrisinin ana hedefi, tütün kullanımına bağlı hastalıklardan ölecek olan hali hazırdaki tütün kullanıcılarının yarısının yerine geçecek potansiyele sahip olan KADINLARDIR.

Tütün endüstrisi bugüne kadar kadınların ve genç kızların özgür, bağımsız ve çekici olmaları gerektiğini vurgulamıştır. Günümüzde direkt ya da indirekt reklâmlarda da aynı temayı kullanarak kadınları hedef almaya devam etmektedirler. Sigara, bağımsızlık, zarafet, çekicilik, kilo kontrolü, kültür ve güçle bağdaştırılarak reklâmı yapılmakta ve kadınlar arasında sigara içiciliğini arttırmaya yönelik yeni pazarlama taktikleri geliştirilmektedir.

Yeni müşteri bulmaya yönelik bu çabaları, tütün kullanımını azaltma konusunda etkisi kanıtlanmış politika ve programlar uygulayarak engellemek mümkündür.
Bu amaçla, tüm kadınlarımızı ve genç kızlarımızı bu anlamlı günde tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmaya davet eder, Dumansız Hava Sahası’nda gösterdiğimiz başarıda katkısı bulunan ve bizlere gönülden destek veren herkese teşekkür ederim.

Prof. Dr. Recep AKDAĞ
Sağlık Bakanı

 

 Kadınlarda Tütün Kullanımı

Tütün kullanımı önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bugün, erkekler kadınlardan dört kat daha fazla sigara içmektedir, ancak sigara içen erkeklerin oranı en üst seviyelerdeyken sigara içen kadınların oranı da artmaya devam etmektedir. Bu, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ve bazı güney, orta ve doğu Avrupa ülkelerinde böyledir. Gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlara ve genç kızlara yönelik tütün ürünü satışları dünyadaki en geniş kapsamlı ürün pazarlama fırsatlarından biridir.

Günümüzde yaklaşık 200 milyon kadın sigara içmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde sigara içen kadınların yüzdesi sigara içen erkeklerin sayısına ulaşırsa, bir sonraki nesilde sigara içen kadınların sayısı ikiye katlanarak 500 milyondan fazla olacaktır.

Tütün kullanımı, dünyada hipertansiyondan sonra ikinci ölüm nedenidir ve dünya genelinde her 10 yetişkinden birinin ölümüne sebep olmaktadır. DSÖ, artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının sağlık etkilerinin ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikalarının altını çizmek amacıyla, her sene Mayıs ayının 31. gününü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlamaktadır. DSÖ, bu seneki Dünya Tütünsüz Günü “Tütün Endüstrisinin Hedefi: Kadın” temasıyla tütünün pazarlanmasının ve sigaranın kadınlar ve genç kızlar üzerindeki zararlı etkilerine özellikle dikkat çekmektedir.

Kadınlar arasındaki tütün salgınını kontrol altına almak kapsamlı tütün kontrol stratejilerinin önemli bir parçasıdır. Kadınlar dünyada sigara içen bir milyar kişinin yaklaşık %20’sini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, bazı ülkelerde kadınlar arasındaki tütün kullanım yaygınlığı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle; kadınların, ana sebebi tütün kullanımı olan hastalıklardan ölecek olan hali hazırdaki tütün kullanıcılarının yarısının yerine geçecek potansiyele sahip olması nedeniyle müşteri ihtiyacı duyan tütün endüstrisinin ana hedefidir.

Tütün firmaları bugüne kadar kadınların özgür, bağımsız ve çekici olmaları gerektiği vurgusunu kullanmıştır. Günümüzde de reklâmlarında aynı temayı kullanarak kadınları hedef almaya devam etmektedir. Sigara, bağımsızlık, zerafet, kilo kontrolü, kültür ve güçle bağdaştırılarak ünlü kadın dergilerindeki reklâmlarda kullanılmaya devam edilmektedir.

Tütün endüstrisi her sene reklâmlara milyarlarca dolar harcamakta, radyo, televizyon, gazete, billboard ve internet dâhil akla gelebilecek her mecrada sigaraların promosyonunu yapmaktadır. Sadece reklamlarla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda sigara paketlerini, markalarını, promosyonlarını ve sponsorlukları popüler kütürün içine entegre ederek çeşitli şekillerde kadınları ve genç kızları sigara içmeye teşvik etmektedir. Spor aktivitelerine ve takımlarına sponsor olmak, konser ve eğlence mekanlarının sponsorluğunu yapmak, kendi markalarının logolarını t-shirtlere, sırt çantalarına ve çocuklar-genç kızlar arasında popüler diğer eşyaların üzerine bastırarak, gençlerin bir arada olduğu konser, disko ve alışveriş merkezi gibi mekanlarda ücretsiz sigara ve markalı malları dağıtarak onları teşvik etmek bu yöntemlerden bazılarıdır.

Sağlık üzerinde tehlikeli hastalıklara yol açabilecek güce sahip olan sigara tüketiminin kadın sağlığı üzerindeki bilinen tehlikelerine rağmen, tütün firmaları, kadınların bağımsızlığı, daha çekici ve güzel olmalarının onların özgürlüğü olduğu konusundaki pazarlama temalarını kullanarak kadınları ve genç kızları hedef almışlardır. Bugün tütün endüstrisi aynı ilgi uyandıran temaları kullanarak gelişmekte olan ülkelerdeki kadınları da etkilemektedir.

Tütün kullanımındaki tahmin edilen artışı, tütün kullanımını azaltma konusunda etkisi kanıtlanmış politika ve programlar uygulayarak engellemek mümkündür. Dünyada sigara içen ve çevresel tütün dumanına maruz kalan kadınların tütünün neden olduğu hastalıklara yakalanma yaygınlığını ve buna bağlı ölümleri de, tütün ürünlerinin pazarlanmasının engellenmesi, paketler üzerinde etkili sağlık uyarılarının uygulanması, tütün ürünlerinin fiyatının yükseltilmesi ve sigaraya kolay ulaşılmasının engellenmesi, çevresel sigara dumanına maruz kalmayı engelleyen yasaların genişletilmesi ve etkili toplum eğitimi ve karşıt pazarlama kampanyaları yürütülmesi gibi politika önlemleriyle engellenebilir.

SİGARANIN SAĞLIK RİSKLERİ

 • Sigara kaynaklı sağlık etkileri her geçen gün artmaktadır.
 • Tütünün tüm formları bağımlılık yapıcı ve ölümcüldür.
 • Sigara ve diğer tütün ürünlerinin çok çeşitli kanser türlerine (akciğer, ağız, yemek borusu, gırtlak, yutak, mide ve pankreas kanserleri gibi), kalp hastalığı, felç, amfizem, kronik bronşit, kansere dönüşebilecek lezyonlara, dişeti hastalıklarına, lökoplaki ve nikotin bağımlılığına, ayrıca hem kadınlarda hem de erkelerde daha farklı ölümcül hastalıklara yol açtığı konusunda kesin bulgular mevcuttur.
 • Akciğer kanseri, kadınlarda nedeni kanser olan ölümlerin en başında gelmektedir.
 • Bununla birlikte, sigara içen kadınlarda rahim ağzı kanseri ve osteoporoz gelişme riski sigara içmeyen kadınlara oranla daha fazladır.
 • Sigara içmenin başarısız hamileliklerde ve artan bebek ölümlerinde payı büyüktür.
 • Sigara içmenin hamilelik üzerinde ölü doğum, doğuştan sakatlık, ani düşük, düşük ağırlıklı doğum gibi kötü etkileri vardır.
 • Sigara içen kadınlarda beklenmeyen düşük, doğmamış bebek ölümleri ve kısırlık riski arttığı gibi ciddi medikal sorunlar yaşayan düşük ağırlıklı bebek sahibi olunmasının da başlıca sebepleri arasındadır. Ayrıca sigara içmek kadınlarda ağrılı regl dönemlerine ve erken menapoza neden olmaktadır.
 • Sigara tüketimi ile Ani Bebek Ölümü Sendromu (beşik ölümü sendromu) arasında doğrusal ilişki vardır.
 • Sigara içen ve aynı zamanda ağız yoluyla doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda kalp hastalığı riski sigara içmeyen kadınlara oranla büyük ölçüde fazladır. Aynı zamanda, sigara içen kadınlarda felç ve beyni saran zar tabakasında kanama, damar sertliği ve aort anevrizması oluşma riski vardır.
 • Günde içilen bir paket sigara insanın cilt dokusunun yaklaşık bir gün boyunca yeterli oksijen almasını engellemektedir. Dolayısıyla, sigara içen kadınlarda ciltte ve özellikle yüzde oluşan kırışıklıklar, onları sigara içmeyen kadınlara oranla 2-3 yaş yaşlı göstermektedir. Ayrıca, sigaranın ana maddesi olan nikotinin derideki kan damarlarında daralmaya yol açıp damarın beslediği dokunun yeterli oksijen almasını engellendiğini, bu durumun ciltteki yaraların iyileşmesinde gecikmeye yol açtığı kanıtlanmıştır.
 • Sigara içmek, çeşitli ağız hastalıklarına, diş çürükleri oluşmasına ve aynı zamanda kötü nefes kokusuna da neden olmaktadır.
 • Emzirme döneminde sigara içen kadınlarda, her sigara içiminin ardından vücuda alınan nikotin anne sütüne geçmekte ve 5 saat boyunca anne sütünden bebeğe de geçmektedir.
 • Evde sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmak diğer aile fertlerinin özellikle küçük çocukların sağlığını da tehlikeye atmaktadır.
 • Tütün kullanımı kadınlarda, özellikle çocuk sahibi olan ve çocuk bakımı ile uğraşanlarda maddi sıkıntılara neden olmaktadır. Örneğin; Nisan 2010 itibarıyla dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken harcama tutarının (açlık sınırı) 852,50 TL olarak hesaplandığı ülkemizde, ailede kişi başına düşen pay günlük 7,10 TL’dır. Kişi başı günlük gelirin sağlıklı ve dengeli beslenme için gerekli gıdalar yerine tütün ve diğer tütün ürünlerine harcanması durumunda, özellikle 5 yaş altında çocuğa sahip olan ailelerde çocuklar dengesiz ve yetersiz beslenmektedir.
 • Ev giderlerinin gıda ve eğitim yerine sigaraya ve diğer tütün ürünlerine harcanmasıyla kadın sağlığı kötü yönde etkilenmektedir. Örneğin, toplam aylık harcamalarının bir kısmını tütün ve tütün ürünlerine harcayan kadınlar, eğitime ve dengeli beslenmenin önemli öğeleri olan meyve ve sebzelere daha az para ayırmaktadırlar.
 • Araştırmalara göre tütün pazarlamasına yönelik reklâmlar kadınları ve özellikle genç kızları sigara içmeye teşvik etmektedir.
 • Tütün kullanımı genellikle 16 yaşından itibaren başlamaktadır ve bu yaşlardaki genç kızlar sigarayı bırakmakta güçlük çekmekte, ayrıca davranışlarında güçlü oranda direniş ve bırakma teşebbüslerinde negatif duygular gözlenmektedir.

Sigara içmek, kadınların görünüş ve hislerini, doğal güzelliklerini ve ruh sağlığını bozarak kötü yönde etkilemektedir. Araştırmalara göre, sigara içen kadınlar içmeyenlere oranla daha depresiflerdir. Endişe bozukluğu olan kadınlar sigara içmeye daha eğilimlidirler. Sigara içen birçok kişi, sigaranın rahatlatıcı olduğunu düşünmektedir.  Aksine, yapılan araştırmalar, sigara içmenin kişinin stres seviyesini düşürmekten ziyade artırma eğilimli olduğunu göstermiştir. Nikotin başlıbaşına endişe ve kaygı hislerini artırıcı sebeptir. Aslında, strese neden olan nikotin bağımlılığı sigara içme ile hafifletilir. Bir birey sigarayı bıraktığında endişe ve kaygı durumu kimi zaman artabilir, ancak bu tarz kaygı durumları birkaç hafta sonra sigara içtiği günlerde olduğundan daha az seviyede olacaktır.

Sigarayı bırakmak için size en yakın sağlık kuruluşundaki sigara bırakma polikliniğine başvurun. En yakın poliklinik için http://www.havanikoru.org.tr/sigarayibirakma.html adresinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca, stres ile baş edebilmenin sağlıklı yollarını öğrenin. Kendinizi sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmanın neden olduğu kötü etkileri konusunda eğitin. Sigarayı bırakarak ya da kullanmıyorsanız hiç başlamayarak gençlere de örnek olun.

Tütün kullanımı önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bugün, erkekler kadınlardan dört kat daha fazla sigara içmektedir, ancak sigara içen erkeklerin oranı en üst seviyelerdeyken sigara içen kadınların oranı da artmaya devam etmektedir. Bu, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ve bazı güney, orta ve doğu Avrupa ülkelerinde böyledir. Gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlara ve genç kızlara yönelik tütün ürünü satışları dünyadaki en geniş kapsamlı ürün pazarlama fırsatlarından biridir.

Günümüzde yaklaşık 200 milyon kadın sigara içmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde sigara içen kadınların yüzdesi sigara içen erkeklerin sayısına ulaşırsa, bir sonraki nesilde sigara içen kadınların sayısı ikiye katlanarak 500 milyondan fazla olacaktır.

Tütün kullanımı, dünyada hipertansiyondan sonra ikinci ölüm nedenidir ve dünya genelinde her 10 yetişkinden birinin ölümüne sebep olmaktadır. DSÖ, artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının sağlık etkilerinin ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikalarının altını çizmek amacıyla, her sene Mayıs ayının 31. gününü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlamaktadır. DSÖ, bu seneki Dünya Tütünsüz Günü “Tütün Endüstrisinin Hedefi: Kadın” temasıyla tütünün pazarlanmasının ve sigaranın kadınlar ve genç kızlar üzerindeki zararlı etkilerine özellikle dikkat çekmektedir.

Kadınlar arasındaki tütün salgınını kontrol altına almak kapsamlı tütün kontrol stratejilerinin önemli bir parçasıdır. Kadınlar dünyada sigara içen bir milyar kişinin yaklaşık %20’sini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, bazı ülkelerde kadınlar arasındaki tütün kullanım yaygınlığı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle; kadınların, ana sebebi tütün kullanımı olan hastalıklardan ölecek olan hali hazırdaki tütün kullanıcılarının yarısının yerine geçecek potansiyele sahip olması nedeniyle müşteri ihtiyacı duyan tütün endüstrisinin ana hedefidir.

Tütün firmaları bugüne kadar kadınların özgür, bağımsız ve çekici olmaları gerektiği vurgusunu kullanmıştır. Günümüzde de reklâmlarında aynı temayı kullanarak kadınları hedef almaya devam etmektedir. Sigara, bağımsızlık, zerafet, kilo kontrolü, kültür ve güçle bağdaştırılarak ünlü kadın dergilerindeki reklâmlarda kullanılmaya devam edilmektedir.

Tütün endüstrisi her sene reklâmlara milyarlarca dolar harcamakta, radyo, televizyon, gazete, billboard ve internet dâhil akla gelebilecek her mecrada sigaraların promosyonunu yapmaktadır. Sadece reklamlarla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda sigara paketlerini, markalarını, promosyonlarını ve sponsorlukları popüler kütürün içine entegre ederek çeşitli şekillerde kadınları ve genç kızları sigara içmeye teşvik etmektedir. Spor aktivitelerine ve takımlarına sponsor olmak, konser ve eğlence mekanlarının sponsorluğunu yapmak, kendi markalarının logolarını t-shirtlere, sırt çantalarına ve çocuklar-genç kızlar arasında popüler diğer eşyaların üzerine bastırarak, gençlerin bir arada olduğu konser, disko ve alışveriş merkezi gibi mekanlarda ücretsiz sigara ve markalı malları dağıtarak onları teşvik etmek bu yöntemlerden bazılarıdır.

Sağlık üzerinde tehlikeli hastalıklara yol açabilecek güce sahip olan sigara tüketiminin kadın sağlığı üzerindeki bilinen tehlikelerine rağmen, tütün firmaları, kadınların bağımsızlığı, daha çekici ve güzel olmalarının onların özgürlüğü olduğu konusundaki pazarlama temalarını kullanarak kadınları ve genç kızları hedef almışlardır. Bugün tütün endüstrisi aynı ilgi uyandıran temaları kullanarak gelişmekte olan ülkelerdeki kadınları da etkilemektedir.

Tütün kullanımındaki tahmin edilen artışı, tütün kullanımını azaltma konusunda etkisi kanıtlanmış politika ve programlar uygulayarak engellemek mümkündür. Dünyada sigara içen ve çevresel tütün dumanına maruz kalan kadınların tütünün neden olduğu hastalıklara yakalanma yaygınlığını ve buna bağlı ölümleri de, tütün ürünlerinin pazarlanmasının engellenmesi, paketler üzerinde etkili sağlık uyarılarının uygulanması, tütün ürünlerinin fiyatının yükseltilmesi ve sigaraya kolay ulaşılmasının engellenmesi, çevresel sigara dumanına maruz kalmayı engelleyen yasaların genişletilmesi ve etkili toplum eğitimi ve karşıt pazarlama kampanyaları yürütülmesi gibi politika önlemleriyle engellenebilir.

SİGARANIN SAĞLIK RİSKLERİ

 • Sigara kaynaklı sağlık etkileri her geçen gün artmaktadır.
 • Tütünün tüm formları bağımlılık yapıcı ve ölümcüldür.
 • Sigara ve diğer tütün ürünlerinin çok çeşitli kanser türlerine (akciğer, ağız, yemek borusu, gırtlak, yutak, mide ve pankreas kanserleri gibi), kalp hastalığı, felç, amfizem, kronik bronşit, kansere dönüşebilecek lezyonlara, dişeti hastalıklarına, lökoplaki ve nikotin bağımlılığına, ayrıca hem kadınlarda hem de erkelerde daha farklı ölümcül hastalıklara yol açtığı konusunda kesin bulgular mevcuttur.
 • Akciğer kanseri, kadınlarda nedeni kanser olan ölümlerin en başında gelmektedir.
 • Bununla birlikte, sigara içen kadınlarda rahim ağzı kanseri ve osteoporoz gelişme riski sigara içmeyen kadınlara oranla daha fazladır.
 • Sigara içmenin başarısız hamileliklerde ve artan bebek ölümlerinde payı büyüktür.
 • Sigara içmenin hamilelik üzerinde ölü doğum, doğuştan sakatlık, ani düşük, düşük ağırlıklı doğum gibi kötü etkileri vardır.
 • Sigara içen kadınlarda beklenmeyen düşük, doğmamış bebek ölümleri ve kısırlık riski arttığı gibi ciddi medikal sorunlar yaşayan düşük ağırlıklı bebek sahibi olunmasının da başlıca sebepleri arasındadır. Ayrıca sigara içmek kadınlarda ağrılı regl dönemlerine ve erken menapoza neden olmaktadır.
 • Sigara tüketimi ile Ani Bebek Ölümü Sendromu (beşik ölümü sendromu) arasında doğrusal ilişki vardır.
 • Sigara içen ve aynı zamanda ağız yoluyla doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda kalp hastalığı riski sigara içmeyen kadınlara oranla büyük ölçüde fazladır. Aynı zamanda, sigara içen kadınlarda felç ve beyni saran zar tabakasında kanama, damar sertliği ve aort anevrizması oluşma riski vardır.
 • Günde içilen bir paket sigara insanın cilt dokusunun yaklaşık bir gün boyunca yeterli oksijen almasını engellemektedir. Dolayısıyla, sigara içen kadınlarda ciltte ve özellikle yüzde oluşan kırışıklıklar, onları sigara içmeyen kadınlara oranla 2-3 yaş yaşlı göstermektedir. Ayrıca, sigaranın ana maddesi olan nikotinin derideki kan damarlarında daralmaya yol açıp damarın beslediği dokunun yeterli oksijen almasını engellendiğini, bu durumun ciltteki yaraların iyileşmesinde gecikmeye yol açtığı kanıtlanmıştır.
 • Sigara içmek, çeşitli ağız hastalıklarına, diş çürükleri oluşmasına ve aynı zamanda kötü nefes kokusuna da neden olmaktadır.
 • Emzirme döneminde sigara içen kadınlarda, her sigara içiminin ardından vücuda alınan nikotin anne sütüne geçmekte ve 5 saat boyunca anne sütünden bebeğe de geçmektedir.
 • Evde sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmak diğer aile fertlerinin özellikle küçük çocukların sağlığını da tehlikeye atmaktadır.
 • Tütün kullanımı kadınlarda, özellikle çocuk sahibi olan ve çocuk bakımı ile uğraşanlarda maddi sıkıntılara neden olmaktadır. Örneğin; Nisan 2010 itibarıyla dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken harcama tutarının (açlık sınırı) 852,50 TL olarak hesaplandığı ülkemizde, ailede kişi başına düşen pay günlük 7,10 TL’dır. Kişi başı günlük gelirin sağlıklı ve dengeli beslenme için gerekli gıdalar yerine tütün ve diğer tütün ürünlerine harcanması durumunda, özellikle 5 yaş altında çocuğa sahip olan ailelerde çocuklar dengesiz ve yetersiz beslenmektedir.
 • Ev giderlerinin gıda ve eğitim yerine sigaraya ve diğer tütün ürünlerine harcanmasıyla kadın sağlığı kötü yönde etkilenmektedir. Örneğin, toplam aylık harcamalarının bir kısmını tütün ve tütün ürünlerine harcayan kadınlar, eğitime ve dengeli beslenmenin önemli öğeleri olan meyve ve sebzelere daha az para ayırmaktadırlar.
 • Araştırmalara göre tütün pazarlamasına yönelik reklâmlar kadınları ve özellikle genç kızları sigara içmeye teşvik etmektedir.
 • Tütün kullanımı genellikle 16 yaşından itibaren başlamaktadır ve bu yaşlardaki genç kızlar sigarayı bırakmakta güçlük çekmekte, ayrıca davranışlarında güçlü oranda direniş ve bırakma teşebbüslerinde negatif duygular gözlenmektedir.

Sigara içmek, kadınların görünüş ve hislerini, doğal güzelliklerini ve ruh sağlığını bozarak kötü yönde etkilemektedir. Araştırmalara göre, sigara içen kadınlar içmeyenlere oranla daha depresiflerdir. Endişe bozukluğu olan kadınlar sigara içmeye daha eğilimlidirler. Sigara içen birçok kişi, sigaranın rahatlatıcı olduğunu düşünmektedir.  Aksine, yapılan araştırmalar, sigara içmenin kişinin stres seviyesini düşürmekten ziyade artırma eğilimli olduğunu göstermiştir. Nikotin başlıbaşına endişe ve kaygı hislerini artırıcı sebeptir. Aslında, strese neden olan nikotin bağımlılığı sigara içme ile hafifletilir. Bir birey sigarayı bıraktığında endişe ve kaygı durumu kimi zaman artabilir, ancak bu tarz kaygı durumları birkaç hafta sonra sigara içtiği günlerde olduğundan daha az seviyede olacaktır.

Sigarayı bırakmak için size en yakın sağlık kuruluşundaki sigara bırakma polikliniğine başvurun. En yakın poliklinik için http://www.havanikoru.org.tr/sigarayibirakma.html adresinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca, stres ile baş edebilmenin sağlıklı yollarını öğrenin. Kendinizi sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmanın neden olduğu kötü etkileri konusunda eğitin. Sigarayı bırakarak ya da kullanmıyorsanız hiç başlamayarak gençlere de örnek olun

TÜTÜN YASASI HAKKINDA :

 • 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren tam dumansız Türkiye'ye merhaba dedik. Toplumun tüm kesimlerini ve özellikle gelecek nesilleri, başkalarının içtiği sigara ve tütün ürünlerinin dumanın zararlı etkilerinden korumak amacıyla yeniden düzenlenen Yasa uygulanmaya başladı.
 • 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren, ikamete mahsus konutlar haricinde kamu ve özel tüm binaların kapalı alanlarında, toplu taşıma araçlarında sigara içilemez ve diğer tüm tütün ürünleri kullanılamaz. Yasada belirlenmiş istisnai alanlar son derece sınırlı.
 • Kamuya açık kapalı alanlar ve işyerlerinde artık sigara içme odaları olamaz.
 • Tütün tüketilmesine izin verilmeyen alanların her kademedeki yöneticileri, bu düzenlemelerin uygulanması konusunda yasal olarak sorumludur.
 • Yasa kapsamında, tütün tüketilmeyecek tüm bina ve araçlara bu durumu belirten uyarı yazıları asılmalıdır.
 • Yasa, sigara, pipo, nargile, puro gibi bütün tütün ürünlerini kapsıyor.

"Tütün ürünü" ibaresi tüttürme, emme, çiğneme ya da buruna çekerek kullanılmak üzere üretilmiş, hammadde olarak tamamen veya kısmen tütün yaprağından imal edilmiş maddeyi ifade eder."

 • 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren tam dumansız Türkiye'ye merhaba dedik. Toplumun tüm kesimlerini ve özellikle gelecek nesilleri, başkalarının içtiği sigara ve tütün ürünlerinin dumanın zararlı etkilerinden korumak amacıyla yeniden düzenlenen Yasa uygulanmaya başladı.
 • 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren, ikamete mahsus konutlar haricinde kamu ve özel tüm binaların kapalı alanlarında, toplu taşıma araçlarında sigara içilemez ve diğer tüm tütün ürünleri kullanılamaz. Yasada belirlenmiş istisnai alanlar son derece sınırlı.
 • Kamuya açık kapalı alanlar ve işyerlerinde artık sigara içme odaları olamaz.
 • Tütün tüketilmesine izin verilmeyen alanların her kademedeki yöneticileri, bu düzenlemelerin uygulanması konusunda yasal olarak sorumludur.
 • Yasa kapsamında, tütün tüketilmeyecek tüm bina ve araçlara bu durumu belirten uyarı yazıları asılmalıdır.
 • Yasa, sigara, pipo, nargile, puro gibi bütün tütün ürünlerini kapsıyor.

"Tütün ürünü" ibaresi tüttürme, emme, çiğneme ya da buruna çekerek kullanılmak üzere üretilmiş, hammadde olarak tamamen veya kısmen tütün yaprağından imal edilmiş maddeyi ifade eder."

 

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN GEÇ Mİ KALDIM?

Asla geç değil! Hangi yaşta ve hangi hastalığa sahip olursanız olun sigarayı bırakınız, sağlıklı ve kaliteli hayat süreniz artacaktır. Sigarayı bıraktıktan sonra;

 • İlk 24 saat içinde kan basıncında ve akciğer fonksiyonlarında düzelme görülür.
 • 48 saat sonra tat ve koku alma duyuları keskinleşmeye başlar. Tat ve koku almaya başladıktan sonra yediğiniz yemeklerden zevk almanız sigarayı bıraktıktan sonra görülebilecek kilo artışının en önemli sebebidir.
 • 2-12 hafta içinde kan dolaşımı iyileşir, bu da yürüme, koşma gibi fiziksel aktiviteleri kolaylaştırır.
 • 3-9 hafta sonra öksürme, nefes darlığı, hırıltı gibi problemler azalır ve akciğerler güçlenir.
 • 3 ay sonra kan dolaşımı ve nefes alıp verişi fark edilir şekilde düzelir.
 • 5 yıl sonra kalp krizi geçirme riski sigara içen birine oranla %50 azalmış olur.
 • 10 yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riski sigara içen birine oranla %50 daha az olur.

KİLO ALIR MIYIM?

Sigarayı bıraktığınızda iştahınız artabilir ve tat alma duygunuz gelişebilir; bu nedenle daha sık bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz.

Bu durumlarda meyve, sebze ve bir miktar çerez gibi sağlıklı yiyecekleri tercih ediniz ve cips benzeri abur cubur ürünlerden kaçınınız!

Şimdilik diyet yapmayın. Almış olduğunuz “sigarasız hayat” kararınızda sebat edin.

Alacağınız kilolar geçici olacaktır. Sigarayı bıraktıktan sonra hareket yeteneğiniz artacağı için kilo vermeniz çok daha kolay olacaktır.

Düzenli bir egzersiz programına başlayarak nikotin eksikliğine bağlı olarak azalabilen metabolizma hızınızı artırabilirsiniz.

Hiç bir şey yapamıyorsanız kilolarınızı dert etmeyiniz. Onlarla sigarayı tamamen bıraktıktan sonra ilgilenirsiniz.

SİGARAYI BIRAKMANIN İLK ADIMI NEDİR?

Öncelikle, sigara bırakmaya karar vermek, buna hazırlanmak ve kendiniz için işe yarayacağını düşündüğünüz bir plan seçmek sigarayı bırakma yolunda ideal bir adımdır.

Kendinizi fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak hazırlayınız ve sigarayı nasıl ve ne zaman bırakacağınızı planlayınız.
Sigaraya bir yılda verdiğiniz paranın hesabını yapınız ve bu parayla neler alabileceğinizin bir listesini çıkarınız.

Sigara bırakma planınızı kesinleştirmek için bir-iki hafta içerisinde sizin için önemli olan bir günü sigara bırakma tarihi olarak kesinleştirin ve belirlediğiniz bu tarihi arkadaşlarınıza, dostlarınıza söyleyiniz.

Sigarayı bırakma kararınızı aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşınız. Onlardan destek ve anlayış isteyiniz. Eğer eşiniz de sigara içiyorsa birlikte bırakmayı teklif ediniz. Birbirinize destek olarak zorlukların üstesinden daha kolay gelebileceğinizi unutmayınız.

Bırakmak için bir tarih belirleyiniz ve o gün geldiğinde bırakınız. Bu kararınızı ailenizle, arkadaşlarınızla paylaşınız. Çevrenizde olabildiğince çok kişiye sigarayı tespit ettiğiniz günde bırakacağınızı duyurunuz. Önceden kararlaştırılan bir bırakma tarihi, ani bir kararla bırakmaya kalkmaktan daha iyi sonuç verir.

Bırakma gününden bir hafta önce sigaranızın markasını değiştiriniz. Hoşlanmadığınız sizce en kötü sigarayı içmeye başlayınız.

Gün içerisinde arkadaş ortamları veya stres altında kalma gibi sigara içme isteği doğurabilecek durumlarla nasıl başa çıkacağınızı önceden düşününüz. Ayrıca, sigara içme isteğinin şiddetlendiği anlarda öncelikle sigara bırakma konusunda kendinize verdiğiniz kararı hatırlayınız ve bedeninizde oluşan olumlu değişiklikleri düşününüz. Bunların yanı sıra psikolojik destek ya da nikotin bantları ve sakızları konusunda hekiminize danışabilirsiniz. Ancak iradeniz, inanç ve kararlılığınızın sizin en büyük gücünüz olduğunu asla unutmayınız.

Gün geldiğinde eviniz ve işyerinizde bütün sigaralarınızı, çakmaklarınızı, kül tabaklarını ve size sigarayı hatırlatacak her şeyi atınız. Asla ve hiçbir nedenle sigara satın almayınız. Özellikle ilk günler sigara içilen ya da içme isteği uyandıran ortamlardan mümkün olduğunca uzak durunuz. Ayrıca bir süreliğine sigara isteğini tetikleyecek olan alkol ve kahveden uzak durunuz.

Eşinize sigaranın sağlığına, bedenine ve hayatına katacağı olumlu etkileri aktararak sigarayı bırakmayı telkin ediniz. Size sigarayı hatırlatacak alışkanlıklarınızdan vazgeçiniz. Televizyon karşısındaki yerinizi değiştiriniz. Yemekten sonra kahve içiyorsanız bırakın ya da başka bir şey içiniz. Kısaca daha önce ne yaparken sizde sigara içme isteği uyanıyorsa o eylemi yapmayınız. Arabanızı iyice temizleyiniz. Kül tablalarını kolonya ile ıslatılmış pamuk vs. ile doldurunuz. Arabanıza sigara kokusunu unutturacak güzel bir koku yerleştiriniz.

KENDİMDE NE GİBİ YOKSUNLUK VE TOPARLANMA BELİRTİLERİ GÖREBİLİRİM?

Toparlanma süreci sigarayı bıraktığınız anda başlar. Bu sırada kendinizde nikotin yoksunluğu ve bunun yanı sıra iyileşmeden kaynaklanan bazı iyi belirtiler görebilirsiniz. Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Canınız hâlâ sigara içmek isteyebilir; kendinizi biraz huzursuz, gergin, haksızlığa uğramış veya yorgun hissedebilirsiniz. Bazı insanlar uyumakta ya da konsantre olmakta güçlük çekmektedirler. Sakın üzülmeyiniz, bütün bu belirtiler geçicidir ve bunların üstesinden gelmek için yapabileceğiniz pek çok şey bulunmaktadır.

Yoksunluk Belirtisi

Başa Çıkma Yöntemi

Öksürük

Bırakma sonrası vücudun solunum yollarını temizlemesine bağlı olarak kimi zaman öksürük görülebilir.
Bol bol su için

İştah artışı

Kilo alır mıyım” bölümüne tekrar göz atınız.

Sindirim sorunları

Bazen kabızlık veya ishal görülebilir
Kabızlığınız olursa bol bol meyve, sebze yemeyi tercih edin.

Baş dönmesi

Dokulara artık daha fazla oksijen gitmeye başlamasına bağlı olarak baş dönmesi kimi zaman görülebilir.
Oturun, kendiliğinden geçer

Uyku bozuklukları

Uyku düzeninde değişim, yorgunluk görülebilir..
Özellikle uyku öncesi çay, kahve ve kola tüketmeyin.

Duygu durumunda değişim

Bazen duygu durumunda değişkenlik görülebilir.
Olumlu düşünün, duygularınızı eşinizle, çevrenizle paylaşın. Psikolojik destek de alabilirsiniz.

Sigarayı bıraktıktan sonra sağladığı maddi kazanç ve bu kazançla önceden karşılayamadığınız kuaföre daha sık gitmek gibi kişisel bakım ya da sinema, tiyatro gibi sosyal faaliyetleriniz için ödül niteliğinde olan harcamalarınız, çocuklarınızın geleceği için yapılabilecek yatırımlar, duman kokusundan kurtulma ve cildinizin daha güzel kokması, daha rahat nefes alabilmeniz, daha iyi uyuyabilmeniz, cildinizin daha güzel gözükmesi, sağlığınızın düzelmesi gibi olumlu etkileri aklınızdan hiç çıkarmayınız. Olumlu düşüncelere odaklanmanız, yoksunluk ve toparlanma sürecinin devam ettiği sırada sigaraya geri dönmemenizi sağlayacaktır.


SİGARAYA KARŞI ŞİDDETLİ ARZU DUYMANIN YOL AÇTIĞI BELİRTİLERİ NASIL YÖNETEBİLİRİM?

Kendinize yapacağınız psikolojik telkinler, irade, inanç ve kararlılığınız bu belirtileri atlatmanızda en önemli yardımcılarınızdır. Ayrıca psikoloji destek almak ve gerekiyorsa Nikotin İkame Tedavisi (NİT) gibi ilaçların da yer alabildiği uygun ilaç tedavisinin düzenlenmesi için hekiminize her zaman danışabilirsiniz. NİT’de yer alan ilaçlar hususunda doktorunuza mutlaka danışınız ve paket üzerindeki kullanma talimatını okuyunuz.

Herkesin bu şiddetli arzu duygusuyla baş etme yöntemi farklıdır – siz de kendinize uygun yöntemler planlayınız ve deneyiniz.

Spora başlayabilir, arkadaşlarınızla dışarı çıkabilir veya yürüyüş yapabilirsiniz.

Yoksunluk, yani şiddetli sigara içme arzusu duyduğunuzda uzun, derin nefesler alınız ve sigarayı bıraktıktan sonra ilk birkaç gün çaydan, kahveden ve alkolden uzak durunuz.

Sigarayı bırakma konusunda sizi destekleyecek ve motivasyonunuzu artıracak bırakma yollarından, araçlarından ve önerilerinden yararlanınız.

Sigarayı bıraktıktan sonra sağladığınız maddi kazancı ve bu kazançla önceden karşılayamadığınız kuaföre daha sık gitmek gibi kişisel bakım ya da sinema, tiyatro gibi sosyal faaliyetleriniz için ödül niteliğinde olan harcamalarınızı, bu çerçevede çocuklarınızın geleceği için yaptığınız yatırımları, duman kokusundan kurtulmayı, daha rahat nefes alabilmenizi, eşinizin size daha güzel koktuğunuz için teşekkür etmesini, merdivenleri daha rahat inip çıkabilmenizi, daha iyi uyuyabilmenizi, cildinizin daha güzel gözükmesi gibi kendinizde ve hayatınızda gözlemlediğiniz olumlu etkileri hep hatırlayınız.


YA YENİDEN BAŞLARSAM?

İçtiğiniz sigaranın farkına vardığınız anda içtiğiniz sigarayı bırakınız. Paketin kalanını hemen atınız ve derhal o ortamdan ayrılınız. Yürüyüşe çıkınız, su içiniz ya da derin bir nefes alınız. Kendinize yeniden sigara içen biri haline gelmek isteyip istemediğinizi sorunuz.

Yeniden başlarsanız, kaygılanmayınız, başarısız olmadınız. Yalnızca gelecek seferki başarı şansınızı yükselttiniz. Pek çok kişi sigarayı tam olarak bırakmadan önce dört – beş kez dener.


SİGARAYI BIRAKMAYI ÇOK DENEDİM AMA HİÇ BAŞARAMADIM. DAHA NE YAPABİLİRİM?

Daha önce sigarayı bırakmaya çalıştıysanız ve işe yaramadıysa kaygılanmaya gerek yoktur. Siz başarısız olmadınız, sadece bir sonraki seferde bırakmak için alıştırma yapmış oldunuz.

Araştırmalara göre, geçmişte ne kadar çok denemişseniz gelecekte başarılı olma şansınız o kadar yüksektir. Çünkü her defasında nasıl bırakacağınız konusunda daha da tecrübe kazandınız.

Bir sonraki seferi planlamaya biraz daha fazla zaman ayırınız ve olumlu düşününüz. 

YAKINIMDAKİ BİRİNE SİGARAYI BIRAKMASINDA NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

İnsanları sigarayı bırakmaya ikna etmek zordur. Buna kişinin kendisinin karar vermesi gerekir. Ancak, insanları teşvik, olumlu yaklaşım ve destek gerçekten işe yaramaktadır.

Kendisine sağlığı için ne kadar çok endişelendiğinizi anlatınız ve sigarasız bir hayata başlamanın sayısız önemli nedenini paylaşınız. Altta belirtilenlerden bazılarını motive edici yönde telkin etmeniz yararlı olabilir.

 • Merdivenleri daha rahat inip çıkabilirsiniz
 • Daha rahat olarak uzun mesafeleri yürürsünüz
 • Cildiniz daha güzel görünür ve kırışıklarınız azalır 
 • Nefesiniz temiz kokar.
 • Daha rahat spor yapabilirsiniz
 • Daha iyi uyku uyuyabilir, güne zinde başlarsınız
 • Çocuklara çok iyi örnek olursunuz
 • Cinsel gücünüz artar
 • Para biriktirebilirsiniz.
 • Kalp krizi geçirme riskiniz sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra yarıya iner.
 • Sigarasız geçen her yıl kansere yakalanma riskinizi azaltır.
 • Daha uzun yaşarsanız – uzun süre sigara içenlerin yarısı hayatlarının yaklaşık 16 yılını kaybeder ve erken ölürler.

SİGARAYI BIRAKTIKTAN BİR YIL SONRA?

Tebrikler! artık sigarayı bırakmış kabul ediliyorsunuz.

Ancak sigaraya yeniden başlama ihtimaliniz az da olsa var. Bu nedenle bırakma dönemindeki kararlı hayatınıza devam ediniz.

TÜTÜN DUMANININ ZARARLARI :

Tütün dumanına maruziyet, başkalarının içtikleri tütün ürününden soluduğumuz duman ya da yanan bir sigara, puro, pipo ve benzeri tütün ürününden kaynaklanan dumandır.

TÜTÜN DUMANINA MARUZ KALMAK ÖLDÜRÜYOR...

Tütün dumanına maruziyet, dünyada her yıl milyonlarca insanın ölümüne neden olmaktadır.

1.     Bu duman karışımı; formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum (pil asidi) ve aseton (oje çıkarıcı) gibi 4.000 kimyasal madde içerir. Arsenik, benzen, vinil klorür gibi en az 40 tanesi kanserojen olan bu kimyasal karışımlar, tütün dumanında, sigarayı içen kişinin doğrudan içine çektiği dumandan çok daha fazla bulunur.

2.     Tütün dumanına maruz kalmak, kanser, amfizem ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.

3.     Çocuklar tütün dumanın zararlı etkilerine karşı çok daha hassastırlar.

4.     Tütün dumanının zararları, maruz kalma süresi uzadıkça artmaktadır.

TÜTÜN DUMANINA MARUZ KALMANIN BİRAZI BİLE ZARARLIDIR...

1.     Başkalarının tütün dumanına sadece 30 dakika maruz kalmak, uzun süreli sigara içiciliğinde ortaya çıkanlarla aynı fiziksel etkileri ortaya çıkarmakta ve sigara içmeyenlerde kalp hastalığı riskini arttırmaktadır.

2.     Başkalarının tütün dumanını solumaktan kaynaklanan kanser ölümlerinin oranı; asbest, radyoaktif nükleid, arsenik, benzen, vinil klorür, radyasyon, pestisid (tarım ilaçları), tehlikeli atıklar, içme suyunda bulunan kimyasallar, endüstriyel kimyasallar ve madeni atıkların hepsinin toplamından kaynaklanan kanser ölümleri oranından daha fazladır.

TÜTÜN DUMANINA MARUZİYET ÖZELLİKLE ÇOCUKLARI TEHDİT ETMEKTEDİR...

Bebeklerde ve çocuklarda

1.     Ani bebek ölümleri,

2.     Astım vakaları,

3.     Kulak enfeksiyonları,

4.     Solunum yolu enfeksiyonları

her yıl artış göstermektedir.

Tütün dumanına maruz kalmak, bebeklerde düşük doğum ağırlığına neden olmaktadır.

 

TÜTÜN HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR :

1. Kanuna göre tütün ürünlerinin tüketilemeyeceği kapalı alanlar nerelerdir?
a. Kahvehane, kafeterya, birahane, nargile içilen mekânlar, dernek ve vakıflara ait lokaller gibi eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantalar dâhil kamu ve özel hukuk kişilerine ait tüm binaların kapalı alanları
b. Taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçları
c. Özel eğitim ve öğretim kurumları dâhil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumları ile okul öncesi eğitim kurumlarının, dershanelerin, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı alanları ile birlikte açık alanları
d. Apartmanın merdivenleri veya asansörü gibi, kapalı ortak kullanım alanları

Kapalı alan; sabit veya seyyar bir tavanı veya çatısı (çadır, güneşlik vb. dâhil) olan, kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında bütün yan yüzeyleri geçici veya kalıcı olarak tamamen kapatılmış alanlar ile aynı şekilde tavanı veya çatısı olup yan yüzeylerinin yarısından fazlası kapalı bulunan yerlerdir.

2. Yasa öncelikle hangi alanlarda uygulanıyor?
19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren Kanun tüm hükümleriyle yürürlüğe girmiş olup artık ikamete mahsus konutlar hariç kamu ve özel hukuk kişilerine ait tüm binaların kapalı alanlarında tütün ve tütün ürünü tüketilememektedir.

3. Eskiden kapalı alanlarda oluşturulmuş olan sigara odalarına ne olacak?
Sigara odaları kullanılmamaktadır.

4. Tren gibi toplu taşıma araçlarında sigara içilmesi mümkün mü? Yataklı vagon yolcuları kendi odalarında sigara içebilir mi?
Hayır. Kanun gereği demiryolu toplu taşıma araçlarında da tütün ve tütün ürünleri tüketilemez.

5. Otellerde sigara içilen odalar olabilir mi?
Evet olabilir.
Bu Kanuna göre, otelcilik hizmeti verilen işletmelerde, tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalar oluşturulabilir. Ancak bu odalarda standartlara uygun havalandırma tertibatı bulunacak ve tahsis edilen bu odaların mümkün olduğunca aynı kat, koridor gibi müstakil bölümlerde yer alması sağlanacaktır.

6. Stadyumlarda özel alanlarda sigara içilebilir mi?
Evet. Bu Kanuna göre açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamaz. Bu tesislerde tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulması halinde ise bu alanlar toplam seyir alanının %50'sini geçmeyecek ve ortamda bulunan diğer kişilerin etkilenmesini önleyecek şekilde düzenlenecektir.

7. Stadyumlarda, özel ofis ve alanlar satın alınabiliyor. Buralarda sigara tüketilebilecek mi? 
Hayır, bu alanlarda tütün ve ürünleri tüketilemez, stadyumlarda sadece tütün tüketimine mahsus alanlarda bu mümkün olabilir.

8. Spor hizmetinin verildiği yerlerden kasıt sadece stadyumlar mı?
Kanunda, spor hizmetinin verildiği yerler stadyumlarla sınırlı tutulmamaktadır. Bu alanlar açık ve kapalı tüm spor alanlarını kapsamaktadır.

9. Kültür festivallerinin yapıldığı ortamlarda, sinema salonlarında tütün ürünleri satışı yapılabilir mi?
Hayır satılamayacak. 4207 sayılı Kanuna göre, "Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerinin satışı yapılamaz."

10. Çalışanlar iş yerlerinin balkonlarında ya da yangın merdivenlerinde sigara içebilirler mi?
Hayır. Çalışma ortamlarının yangın merdivenlerinde, balkonlarında, merdiven boşluklarında ya da iki binayı birbirine bağlayan koridorlarında sigara ve tütün ürünleri kullanılamaz.

11. İşyerlerinde çalışanlar sık sık sigara içmek için izin isteyecekler, bu durum iş gücü kaybına neden olmayacak mı?
Sigara içen çalışanlara, içmeyen çalışanlardan farklı olarak sigara izni gibi bir izin verilmesi uygun değildir.

12. Çalışanlar tütün ürünlerini çalıştıkları binaların dışına çıkarak mı kullanacaklar?
Toplum sağlığımız için evet.

13. Sigara içmek, işveren tarafından işgücü kaybı olarak görülecek, değerlendirilebilecek mi? Bu değerlendirme konusunda işveren haklı görülür mü?
Çalışan, sigara içmek için sürekli işinden uzaklaştığı takdirde, işveren bu durumu işgücü kaybı olarak görebilir. Bu durumda sigara içen çalışanların zorunlu aralar olarak adlandırılmış olan çay molaları ve yemek saatini sigara içmek için kullanması daha uygundur.

14. Sigarayı bırakmak isteyenlere yönelik bir geçiş süreci olacak mı?
Sigarayı bırakmak isteyenler için sağlık kurumlarımız tarafından gerekli destek ve danışmanlık sağlanmaktadır. Ancak sigarayı bırakmak isteyenlere özel bir geçiş dönemi söz konusu değildir.

15. Yasada işyerleri veya büyük kurumların, çalışanlarına sigara bırakma desteği vermelerine yönelik uygulamalar da var mı?
4207 sayılı Kanunun amacı gereği, tütün ürünleri alışkanlığının bırakılmasını özendirici her türlü etkinlik, program Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülüp desteklenmektedir.

16. Sigarayı bırakamadığı için, bir personel işinden çıkarılabilir mi? İşveren, bir elemanını sigarayı bırakamadığı için, tazminatsız işten çıkarma hakkına sahip olabilecek mi?
Kanun kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından, bunların alışkanlıklarını özendirici reklam, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tedbirleri almak ve herkesin temiz hava solumasını sağlamak yönünde düzenlemeler yapmak amacıyla hazırlanmıştır. Dolayısıyla böyle bir uygulama olacağı düşünülmemekle birlikte olduğu taktirde Anayasa, İnsan Hakları ve İş Mevzuatı çerçevesinde değerlendirilir.

17. İzmaritleri yere atmak yasak, çalışanlar işyerlerinin dışında sigara içtiklerinde oraya izmaritler için gerekli çöp kutusu koyma sorumluluğu kime ait? Çalışan izmariti çöp kutusu olmadığında yere atarsa kim suçludur?
İşyerlerinin dışına gerekli çöp kutusu koyma işyerinin müstakil alanı ise işyeri sorumluluğunda, değilse bağlı bulunduğu belediyeye aittir. Kanun gereği, tütün ürünleri ile ilgili izmarit, paket, ağızlık, kağıt ve benzeri atıkları çevreye attığı taktirde kişiye Kabahatler Kanununun 41 inci maddesi gereği 2009 yılı için 25 TL idari para cezası uygulanır.

18. Sigara bırakmak isteyenler, elektronik sigara kullanabilir mi?
Hayır .

19. Elektronik sigara kullanımı neden yasak?
Nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşlarının, alım yolu ve dozu dikkate alındığında, yüksek dozda nikotin alma, dolayısıyla bağımlılık yapma riskinin fazla ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyici olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmasına karar verilmiştir.

20. Her şeye rağmen sigarayı bırakamamış kişiler ne yapacaklar?
Sigarayı bırakma konusunda başarılı olamamış vatandaşlarımız, Kanunla kapalı alanlarında sigara içilmesi yasaklanan mekânlar dışında sigara içebileceklerdir. Kanunun amacı sigara içenleri sıkıntıya sokmak değil, içmeyenleri sigaranın zararlı etkilerinden korumaktır.

21. Avrupa ve Amerika'daki gibi, sigara içen hastaların tedavi önceliklerinin olmaması Türkiye'ye de getirilecek mi?
Hayır, böyle bir yaklaşım söz konusu değil. Önceliğimiz koruyucu önlemleri alarak vatandaşlarımızı sigaranın neden olduğu hastalıklardan korumaktır.

22. Yasanın hoşgörü gösterdiği özel koşullar olarak ele aldığı, cezaevleri, yaşlı bakım evleri  ile ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde sigara tüketimi konusunda hiçbir sınırlama yok mu? Bu yerlerde de özel alanlar oluşturulması gerekmiyor mu?
Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalarının yatarak tedavi gördüğü birimlerde ve ceza infaz kurumlarının kapalı alanlarında da tütün ürünleri tüketilemez. Ancak, buralarda gerekli tedbirler alınmak kaydıyla tütün ürünleri tüketimine mahsus alanlar oluşturulabilir. Bu alanlara onsekiz yaşını doldurmamış kişiler giremez.

23. Tütün ürünlerinin satışı neden yasaklanmıyor?
Tütün ürünlerini kullanıp kullanmamak kişilerin özgür tercihleridir. 4207 sayılı Kanunun adı "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun" dur. Kanun'un amacı; kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından, bunların alışkanlıklarını özendirici reklam, tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirleri almak ve herkesin temiz hava soluyabilmesinin sağlanması yönünde düzenlemeler yapmaktır.

24. Restoran, cafe, bar gibi kamuya açık yerlerde yasa ne zamandan beri uygulanıyor?
Yasa restoran, cafe, bar gibi mekânlarda da tütün ürünleri tüketimini 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren yasaklamıştır.

25. Yalnız sigara içenlere hizmet verecek, bar, restoran, cafe gibi yerler açılabilir mi?
Yalnız sigara içenlere hizmet verecek bu tarz mekânlar açılması Kanunun amacından son derece uzaktır

26. Yalnız sigara içenlere hizmet verecek kara - deniz - hava ulaşım hizmetleri başlatılabilir mi?
Kanun gereği bu mümkün değildir.

27. Sigara içenlere uygulanacak cezalar nelerdir?
Cezalarla ilgili detaylı bilgiyi bu sitede yer alan Yasa Hakkında bölümünde görebilirsiniz.

28. Sigara yasağına uymayanlardan elde edilen ceza gelirleri nereye yönleniyor?
Bu Kanun çerçevesinde uygulanan ceza gelirleri Maliye Bakanlığına dolayısıyla Hazineye yönlendirilmektedir.

29. Kişiye kapalı alanda tütün ve tütün mamulleri içtiği için ceza kesildiğinde para cezası nereye ödeniyor?
Cezanın yazıldığı anda peşin ödeme yapıldığı takdirde 1/4 (dörtte biri oranında) indirim uygulanarak kişinin ikametgâhının bağlı olduğu vergi dairelerine yapılır.

30. Restoran, cafe, bar işletenlere, yasağı tekrarlamaları halinde uygulanan farklı ceza sistemleri var mı? İşletmeyi mühürleme ya da daha yüksek para cezası gibi.
Kanuna aykırı hareket eden işletme sorumluları hakkında 560 TL’den 5600 TL’ye kadar idari para cezası uygulanır. Farklı bir cezai uygulama yoktur.

31. Sigara yasaklarına uymamanın cezası yalnız para cezası mıdır?
Kanun gereği uygulanabilecek cezalar yalnız para cezalarından ibaret değildir. Cezanın mahiyetine göre farklı cezalar belirlenmiştir. Örneğin bu Kanunla kendilerine yüklenen görevleri yerine getirmeyen kamu görevlileri hakkında, tâbi oldukları mevzuatta yer alan disiplin hükümleri uygulanmakta olup 18 yaşını doldurmamış kişilere tütün ürünleri satanlara da Türk Ceza Kanununa göre 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilir. Ayrıca cezalarla ilgili ayrıntılı bilgiye bu sayfada yer alan "yasa hakkında" ve "4207 sayılı Kanunun cezai hükümleri" başlıkları takip edilerek ulaşılabilir.

32. Cezaları kimler kesebilir?
Kanuna göre yetkili kılınan kamu görevlileri, kolluk kuvvetleri, belediye zabıtaları, TAPDK, RTÜK, belediye encümeni, mahalli mülki amir ceza verebilir. Cezalarla ilgili ayrıntılı bilgiye bu sayfada yer alan "yasa hakkında" ve "4207 sayılı Kanunun cezai hükümleri" başlıkları takip edilerek ulaşılabilir.

33. Yasa hangi kurumların sorumluluğundadır ve hangi kurumlarla işbirliği içinde yürütülüyor?
Yasa başta Sağlık Bakanlığı, TAPDK, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı olmak üzere her kurum ve kuruluşa, sektöre sorumluluklar yüklemekle birlikte, temel insan haklarından olan temiz hava soluma hakkından yola çıkarak hazırlanmış olan bu Kanunun en büyük destekçisi ve sorumlusu sağlıklı bir ortamda çalışma ve yaşama hakkına sahip olan vatandaşlarımızdır.

34. Sigara yasaklarının uygulanması esnasında vatandaşlar ve işletmeler hangi kurumlar ile muhatap olacaklar, karşılarında hangi kurumları göreceklerdir?
Vatandaşlar yetkili kamu görevlisi,  belediye zabıta görevlileri, polis ve jandarma ile cezalar konusunda muhatap olacaktır. İşletmeler ise işletme izni veren kurum, belediye encümeni ve mahalli mülki amir ile muhatap olacaktır.

35. 4207 sayılı Kanunda bahsedilen yasal uyarı yazıları ve sağlık uyarıları nelerdir? Bu yazılar, nereden temin edilebilir?
Tütün ürünleri tüketiminin yasaklandığı yerlerde ve tütün ürünleri satışının yapıldığı yerlerde asılması gereken yasal uyarı yazıları ile tütün ürünlerinin tüketilmesine tahsis edilen alanlarda bulunması gereken sağlık uyarılarına ilişkin usul ve esaslar Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumunca belirlenmiştir. Yasal uyarı yazıları ve sağlık uyarılarına ilişkin usul ve esaslar ile bu yazıların örnekleri, www.tapdk.gov.tr web adresinde mevcut olup buradaki örnekler indirilerek belirtilen standartta bastırılabilir.

36. Yasal uyarı yazıları ile sağlık uyarılarını asmak zorunlu mudur?
Evet. Kanunda belirtilen yerlere yasal uyarı yazıları ile sağlık uyarılarını asmayanlar, mahallî mülkî amir tarafından 1120 TL (2009 mali yılı için) idarî para cezası ile cezalandırılır.

37. Yasal uyarı yazılarında yer alan "Şikâyet için:" ibaresinden sonraki boşluğa ne yazılacak?
Yasal uyarı yazılarının bulunduğu yerde tütün ürünü tüketilmesi halinde idari yaptırım uygulanması için başvurulacak kişi veya kurumun adı ve telefonu yazılmalıdır. 

38. Uyarı yazıları üzerinde vatandaşların şikâyetlerini ileteceği telefon numaraları yer alıyor mu?
Yasal uyarı levhaları üzerinde bulunan Bilgi bölümünde kamu kurum ve kuruluşlarında birim amiri tarafından yetkilendirilen görevlilerin, özel işletmelerde ise en yakın kolluk biriminin iletişim bilgileri yer almalıdır.

39.  Bitkisel nargile kullanım yasak mıdır?
Tütün kullanımının yasaklandığı pek çok ülkede kapalı ortamlarda nargile kullanımı tartışma konusu olmuştur. İngiltere ve bazı Arap ülkeleri dâhil birçok ülkede bu ürünler yasak kapsamında değerlendirilmektedir. Ülkemizde de 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren lokantalar, kahvehaneler, kafeteryalar, birahaneler gibi nargile içilen mekânlar da Dumansız Hava Sahası kapsamına alınmıştır. Tütün ürünü içeren geleneksel nargile gibi bitki özlü nargile de insan sağlığına olan zararlı etkileri, geleneksel nargile ile olan benzerliği, denetimlerde bunun ayrımının güçlüğü ve gençleri tütün ve tütün ürünleri kullanımına teşvik etmesi nedenleriyle yasaktır.

40. Sigara bıraktırma konusunda Bakanlığımızın çalışmaları nelerdir?
Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımız Bakanlığımıza bağlı tüm birinci basamak sağlık kuruluşları ile ikinci basamakta faaliyet gösteren sigara bırakma polikliniklerine başvurabilirler.
Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımızın bilimsel olmayan yöntemlere itibar etmemesini, hekimlerden yardım talep etmesini öneriyoruz. Sigara bırakma polikliniklerine buradan ulaşabilirsiniz.

41. Denetim ekipleri ile ilgili bilgi verir misiniz?
Valilik görevlendirmesi ile 81 ilde 1571 denetim ekibi oluşturulmuştur.  Bu ekiplerde toplam 4167 kişi görev yapmaktadır. Bunların 1287’si Sağlık Müdürlükleri personeli,  888’i Emniyet Müdürlüğü personeli,  943’ü Belediye personeli, 1049’u diğer kamu kurumları personelinden oluşmaktadır.

Bu ekipler belirli bir plan dâhilinde düzenli olarak, ayrıca şikâyet gelmesi halinde derhal Kanun ihlâlinin olduğu yere giderek olayla ilgili tutanak düzenler.

Denetim ekipleri dışında Kanun ile kendilerine sorumluluk yüklenen tüm kurum ve kuruluşlar da sorumluluk alanları ile ilgili denetim çalışmaları yapabilmektedir.

42. Denetim ekiplerince şimdiye kadar kaç denetim yapıldı, denetleme sonucunda kesilen ceza miktarı nedir? 

19 Mayıs 2008
30 Nisan 2010

Denetim Sayısı

Düzenlenen Tutanak Sayısı

Ceza Sayısı

Uyum Yüzdesi
(%)

Kamu Binası

69.371

2.67

825

96.2

Özel Hukuk Kişisine
ait İşletme

547.224

28.319

17.532

94.8

Toplu Ulaşım Aracı

25.525

894

328

96.5

TOPLAM

642.120

31.840

18.685

95.0

43. Kanun ihlalini ispata yarayan bilgi, belge ve deliller nelerdir?
Sorumlu birimlerce usulüne uygun olarak tanzim edilen tutanak ve/veya olay raporu,
Varsa ihbarda bulunan şikâyetçinin veya diğer kişilerin beyanlarını içeren tutanak,
İspata yarayan görsel dokümanlar.

44. Vatandaşlar şikâyetlerini nerelere iletebilir?
Vatandaşlarımız şikâyetlerini, kolluk kuvvetlerine (polis 155, jandarma 156), zabıtaya (153), DUMANSIZ HAVA SAHASI İRTİBAT MERKEZLERİNE (Telefon numaraları internet sitemizde mevcut) ve ALO SABİM 184’e iletebilirler.

45. Üniversitelerde sigara satılabilir mi?
Kanunen sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerinin satışı yapılamaz.

46. Kapalı mekânının bir yan yüzeyi açılıp bahçe ile ilişkilendirilen eğlence mekânları ve lokantaların durumu ne şekilde değerlendirilmektedir?
Açık alanlarında tütün mamulleri kullanılan işletmelerde kapalı alanlara tütün dumanı geçmemesi için tedbirler alınmalıdır.

47. İşyerimin önünde üzeri tente ile kapatılmış ama yanları açık alan kapalı alan mıdır?
Hayır, burası açık alandır. Kapalı alan olabilmesi için sadece üzerinin kapalı olması gerekmez, yan yüzeylerinin de yarısından fazlasının kapalı olması gerekir.

48. Yurt dışında olduğu gibi paketler üzerinde resimli uyarılara geçiş takvimi nasıl olacaktır? 
1 Mayıs 2010 tarihi itibariyle firmalar tüm yeni paketlere resimli uyarıları koymaya başlamışlardır. Şu an piyasada resimli uyarı bulunmadan satılan paketler 1 Mayıs öncesi üretimi yapılmış olan sigara paketleridir.

49.  Nerden daha fazla bilgi edinebilirim?
Daha fazla bilgi için www.havanikoru.org.tr sayfasını ziyaret edin veya İl Sağlık Müdürlüklerine başvurun

Online Randevu Sistemi

Laboratuar Sonuçları
Hekim Seçme Hakkı
Aile Hekimim Kim?
E-Nabız
Organ
Bilgi Edinme
Online Randevu Sistemi

 


T.K.H.K Duyuruları

SÜRMENE DEVLET HASTANESİ
Adres : Soğuksu mah. Sürmene /TRABZON | Tel :  0462-746 14 22-23 | Fax : 0462-746 14 29 | Email: trabzondhs9@saglik.gov.tr