Kurumsal
Hekim Çalışma Takvimi
Personel Dilek, İstek Formu
Sağlıklı Yaşam
Hasta ve Hasta Yakını Dilek Formu
Hastanemiz Tanıtım Broşürleri
Anlaşmalı Kurumlar
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
Takvim
Hava Durumu
TRABZON
Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam

Hareketli Yaşam

Aktivite, hareket etmek, kaslarımızı ve kemiklerimizi çalıştırmak demektir. Bildiğiniz gibi çocuklar vücudumuzun yakıtı besinlerdir. Yediğimiz besinlerden enerji alırız ve bunu da Kalori ile ölçeriz. Aktivite yaparak ise enerji harcarız ve bunu da Kalori ile ölçeriz. Yaşımıza ve boyumuza uygun vücut ağırlığına sahip olabilmek için enerji alımımız ile enerji harcamamızı dengede tutmalıyız. Eğer dengede tutamazsak şişmanlarız bu durum da ileriki yaşlarda bazı hastalıklara yakalanma riskimizi artırır. Oyun oynamak, egzersiz yapmak veya yüzme, bisiklet gibi bazı spor dalları ile uğraşmak sağlıklı büyümek ve gelişmek için çok önemlidir. Bu aktiviteler vücudun enerji harcamasına yol açar. Bazı aktiviteler çok Kalori harcamamızı sağlarken bazı aktiviteler az Kalori harcamamızı sağlar. Örneğin yüzmek ve bisiklete binmek bize çok Kalori harcatan aktivitelerdir. Evden okula yürüyerek gidip geliyorsanız, kaç adım attığınızı “pedometre” denilen bir aletle ölçebilirsiniz. Pedometreyi belinize takıp yürüdüğünüzde adımlarınızı sizin yerine o sayar. Böylece siz de adımlarınızı saymaya dikkatinizi vermez ve arkadaşlarınızla veya ebeveyninizle sohbet ederek keyifli bir şekilde okula gidebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme

Sağlık, insan yaşamının sürdürülmesinde, yaşam kalitesinin yükseltilmesinde ve korunmasında özel bir öneme sahiptir. Sağlığın korunması ve geliştirilmesi kişinin öncelikle kendi sağlığına sahip çıkması ve sağlık bilincini geliştirmesi ile mümkün olduğu unutulmamalıdır.

Hedefimiz

"Minimum Hastalık Riski ,
Maksimum Sağlık"

Maksimum Sağlık İçin

  • Yeterli ve Dengeli Beslenme
  • Düzenli Fiziksel Aktivite
  • Sigarasız Yaşam
  • Stresten Uzak Durma                                                   
  • Düzenli Sağlık Kontrolü şarttır.

Optimal sağlık için yaşamın her döneminde Yeterli ve Dengeli Beslenme temel unsurdur.

Ayrıntılı bilgi için; http://www.beslenme.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Online Randevu Sistemi

Laboratuar Sonuçları
Hekim Seçme Hakkı
Aile Hekimim Kim?
E-Nabız
Organ
Bilgi Edinme
Online Randevu Sistemi

 


T.K.H.K Duyuruları

SÜRMENE DEVLET HASTANESİ
Adres : Soğuksu mah. Sürmene /TRABZON | Tel :  0462-746 14 22-23 | Fax : 0462-746 14 29 | Email: trabzondhs9@saglik.gov.tr